Hayatımızdaki sorumluluklarımız bizim kim olduğumuzu ifade eder ve nereye doğru gittiğimize dair de yön çizer.
Sorumluluklarının farkında olan kişi güçlüdür, aksiyon alır ve hayatın daima içinde kalır.
Sorumluluklar yorucudur da bazen yetişemediğinizi, yetemediğinizi hissedersiniz ama asla çabalamaktan vazgeçmezsiniz. Sonunda ise kimi zaman alkışlanırsınız kimi zaman da eleştirilirsiniz. Ancak vicdanınız hep temiz ve huzurludur. Çünkü her aşaması sizin seçiminizdir.
Zorundalıklar ise onun içinde sahiplenme yoktur. Mecburiyet vardır. Bazen de özentiden kaynaklanır. “Onun gibi olmak” zorundaymış gibi hissedersiniz. “O okulu okumak” zorundayım. “O işe gitmek”zorundayım gibi. İşte bu yaklaşım her geçen gün sizin gücünüzü düşürür. Enerjiniz tüketir, sabahları güne başlamakta zorlanır uyanamazsınız. Geceleri ise uyumakta güçlük çekersiniz. Hep hayalinizde alıp başınızı bir yerlere gitmek olur. Zorundalıklar özgürlüğünüzü elinizden alır. Üzerinizdeki o baskı ile nereye kadar devam edeceğinizi de bilmezsiniz. Dayanma gücünüz nerede biter bilinmez.
Çözüm mü…

Hayatınızdaki zorundalık ve sorumluluk olarak gördüğünüz ne varsa liste yapın.

Karşısına ise hissettiğiniz duyguyu yazın.
Örneğin;
O işe gitmek zorundayım (Öfke)
Bu işi tamamlamak benim sorumluluğum (motivasyon)
Zorundalıklar listenizden bazılarını sorumluluk listesine eklerseniz duygularınız ve enerjiniz değişir.
Bazılarını da çıkarabilirsiniz hayatınızdan bunu da deneyin.
Sorumluluklarınızı üzerinize alıp kabul edin. Zorundalıklarınızı azaltın, özgürleşin ve daha keyifli, kolay ve mutlu bir hayatın içinde olmayı seçin.

Hatırlayın…

Sorumluluklar kim olduğunuzu, zorundalıklar kim olmak istediğinizi gösterir. Biri özgür bırakır, diğeri özgürlüğünüzü elinizden alır.