Nefes Koçu Ne Yapar?

Psikolojik etkisi

Zihinde oluşan her düşünce bir duyguyu tetikler, tetiklenen duygu davranışa yansır. Burada tetikleyici olan düşünce geçmiş anılar ya da gelecekle ilgili planlar olabilir.

Bunun sonucunda oluşan duygusal durum, korku, anksiyete, öfke, mutsuzluk, heyecan vs olabilir. İşte bu durum kişinin o anki psikolojisini gösterir. Duygularının yörüngesinde gösterdiği davranışlar ve beden dili, yani fizyolojisini de tetikler. Bir kişinin duygu durumundaki bu değişim nefesine yansır.

Nefes de bir davranıştır.

 

Biz nefes koçları kişinin öğrenilmiş davranışlarını tetikleyen duygu durumlarındaki nefes alışkanlıklarını ortaya çıkartarak yeni nefes alışkanlıkları oluşturmakla sorumluyuz.

Bu yüzdendir ki, limitleyici nefes alışkanlıklarının altındaki duygu,  psikoloji bizi ilgilendirir. Bizler nefesle çalışarak davranışı değiştirerek, kişinin hem fizyolojik değişimine, hem de psikolojik değişimine koçluk ederiz.

ikbal-kaya-com-tr-profil211

Fizyolojik etkisi

Nefes koçu bir kişinin eski nefes alışkanlığını bırakarak yeni nefes alışkanlığını geliştirmesini sağlar.

Fizyoloji bir davranıştır, motive eder, öğrenir, geliştirir, değiştirir, dönüştürür.

Nefes de bir davranış biçimidir. Öğrenilmiştir.

Kişi geçmişte yaşadığı deneyimlerden kendini koruma adına limitleyici nefes alışkanlıkları geliştirdiyse...

Bir süre sonra, öğrendiği nefesindeki davranış biçimi, tutma, sığ nefes, hızlı nefes, derin nefes gibi sürekli kullanmaya başladığında ve bu ihtiyaç değil alışkanlığa dönüştüğünde bedeninde fiziksel rahatsızlıklara, psikolojisine, sosyal ortamlarındaki davranışına, kısacası hayatının her alanına yansır.

Zihin bulunduğu noktada baş edemediğini düşündüğünde, çözüm üretemediğinde kendini sıkışmış hissettiğinde disfonksiyonel (bozuk) nefes alışkanlığı tetiklenmeye başlar.

Olumsuz etkilerinin, kendisini nasıl engellediğinin farkında bile olmayabilir.  Sadece nefes alışkanlığı, yani nefesteki davranışı değiştiğinde, yeni davranış biçimi öğrendiğinde hayatının her alanında iyileşme ve pozitif etki görür. Ve nefes bunu en kısa yoldan en hızlı şekilde müdahale eden bir araçtır.

Ruhsal etkisi

Doğal nefes alışkanlığınız yoksa nefesiniz açık değilse, ayaklarınız yere basmadığı gibi hayatın size verdiklerine karşı öfke dolusunuz demektir.

Nefesiniz açık olmadığında kalbiniz de açık değildir. Öfke dolu bir kalp, intikam ve acı içindedir.  Nasıl açık olabilir?  Açık olmayan kalp yaradanın sevgisini nasıl hissedebilir? Bağlantınız hayatla kopuk ise, yaradan ile de kopuktur. Onun sevgisini hissedemezsiniz.

Nefesiniz açıldığınızda, kalbiniz de açılır. Hayata bakışınız değişir.

Anda kalır, hayatın size sunduklarına tatminkar ve şükürle yaklaşırsınız. Siz kendinizi yaradana bıraktığınızda, yani nefesinize müdahale etmediğinizde, mucizeler gerçekleşir.

Çünkü siz hayata direnç göstermez, onunla akmaya başlarsınız. İşte o zaman kalp açılır. Nefes yukarıya doğru çıkmaya başlar ve onun sevgisine ulaşırsınız. O öyle bir sevgi ve teslimiyettir ki size huzur ve bütünlük verir. Hiçlikle karşılaştığınızda var olduğunuzu anlarsınız.

Nefes koçu size yapacağı seanslar ve koçluk çalışmalarıyla psikolojik, fizyolojik ve ruhsal seviyede çalışır. Seanslarda disfonksiyonel (bozuk) nefes alışkanlığınız bir süre sonra doğal ve açık nefese dönüşür.

İşte o zaman nefesiniz mucizeniz olur.