Bilinçaltı Temizliği

Hayatımızı yöneten, bugünkü koşullarımızın oluşmasını sağlayan en önemli noktamız bilinçaltı kayıtlarımızdır. Bugünümüzü, şu anımızı değiştirmek istiyorsak olumsuz bilinçaltı kayıtlarımızı temizleme ve yerlerine olumlu kayıtları koyma zamanı geldi demektir. Bilinçaltı kayıtlarımız çoğunlukla çocukluk yaşlarımızda oluşur. İlköğretim çağlarında yaşadığımız olaylar ve deneyimler çok önemlidir. Özellikle anne-babadan, öğretmenlerden, otorite kabul ettiğimiz büyüklerden ve arkadaşlarımızdan aldığımız kayıtlar çok önemlidir. O dönemde oluşan tüm kayıtlar bizi hayat boyu yönlendirir.

Bilinçaltını bir bilgisayarın hard diski olarak düşünebiliriz. Ekranda görülenler sizin gerçeğiniz veya yaşantınızdır. Yani bilinçaltınızdaki olumlu olumsuz inançlarınızın hayatımıza yansımalarıdır. Nasıl bir bilgisayar programında direkt emir şeklinde komutlar veriliyorsa bilinçaltımız da komutlarımızı alır ve hayatımıza uyarlar.

Çocukluğunuzdan itibaren etrafınızda ‘Çok gülersen çok ağlarsın’, ‘Evladın mı var derdin var’ olduğunu, hayatın hiç de kolay olmadığını, çok paran varsa düşmanının da çok olacağını duyuyorsanız. Bir süre sonra bilinçaltınız onun doğru olduğuna inanmaya başlar, sonra da gerçekliğinizde bu durumu yaşar bulursunuz.

Birçok insan kendini sık sık aynı senaryonun içinde bulur. Ne yaparlarsa yapsınlar aynı sorunlarla aynı kısır döngüyü yaşar bulurlar.

Bir işyeri açmak istiyorsunuz. Bu düşünce aklınıza geldi ve düşünmeye başladınız. Karşınıza hemen bilinçaltınızda kayıtlı olan ne varsa o çıkacaktır. Eğer daha önce işyeri açmakla ilgili olumlu kayıtlar varsa onlar, olumsuz kayıtlar varsa onlar çıkacaktır. Eğer daha önceden bu konuda bir ya da birkaç kez işyeri açtığınızda zarar ettiyseniz, işyerini kapatmak zorunda kaldıysanız veda çevrenizden birileri bunu yaşadıysa ve siz de bunu gördüyseniz hemen korkunuz devreye girecek ve size ‘Sen bu işi becere bilir misin? Ya zarar edersen? Ya tekrar kapatmak zorunda kalırsan?’ diyecektir. Korkularınız devreye girdi ve sizi bir adım atmaktan engellemeye başladı. Aslında burada bilinçaltı kayıtlarının görevi sizi korumak, bilinçaltı olumlu ya da olumsuz diye duyguları ayırmaz. Ona bizim bilincimiz anlam verir. Eğer sizin bilinçaltınızda işyeri açmakla ilgili korkular varsa, kesinlikle sizin işyeri açma deneyiminiz hüsranla sonuçlanır. İşyerini açarsınız ama bir süre sonra kaybetme korkusu sizi içten içe kemirmeye başlar, sonuç hüsran olur, siz de ‘Korktuğum başıma geldi’ dersiniz.

Olumsuz düşünerek ve korkularla işyerini açtığınız için sonuçta korkularınız zaman içinde gerçekliğiniz oldu.

Böyle bir durumda dışsal şartları değiştirmek yerine içimizdeki bilinçaltımızdaki sınırlayıcı inançlarımızı değiştirmek, korkularımızı fark edip, onların varlığını kabul edip kişiye daha fazla fayda sağlayan, olumsuzluk taşımayan, mutluluk, huzur ve sağlık veren sevgi enerjisine dönüştürmek gerekir. Bu şekilde bilinçaltımız yeniden programlanır. Bilinçaltımızı olumlama çalışmalarıyla yada EFT ile temizleyebiliriz.

Bilinçaltı temizliği içimizdeki korku enerjisini sevgi enerjisine dönüştüren bir çalışmadır. Yaşamımızda her şey bir enerjidir.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız hiçbir olay ve kişi tesadüf, şans veya şansızlık olarak karşımıza çıkmaz. Bu farkındalıkla hayatımıza bakarsak ve yaşadığımız her olumsuz olayın karşısında,

“Bu olay şu anda benim başıma neden geldi? Görmem gereken ne var?”

sorusunu sorarsak olayların bize verdiği mesajı almaya kendimizi açarız. Korkuya doğru yol almaya başlarız.

Yaşadığımız bütün olaylar bizi içimizde bulmamız gereken ve dönüştürmemiz gereken olaylara, kişilere, yani içimizdeki korkulara ve bilinçaltımızdaki olumsuz kayıtlara götürür. Böylece altlara gömdüğümüz dönüşmesi gereken olayları fark etmiş oluruz.

Bir olay anında sinirleniyorsak, öfkeleniyorsak, kızıyorsak, üzülüyorsak veya acı çekiyorsak bunun sebebi altta yatan bir korkumuzdan kaynaklanmaktadır.

“Şu anda bana ne oldu?”

“Karşımdaki kişi bana ne yaptı ve ben kendimi nasıl hissettim?”

sorularını sorarsak, içimizdeki, altlarda yatan korkumuza doğru yol almış oluruz.

BİLİNÇALTI PROGRAMLAMA OLUMLAMA ÖRNEĞİ

KORKULAR

İlk önce bilinçaltınızdaki korkuyu bulun. Boşluklara korkunuzu yazın. Yüksek sesle tekrarlayın. Daha sonra olumlama cümlelerini tekrarlayın. Her gün ve kendinizi olumlama yaptığınız konuyu gerçekleştirmiş gibi gözünüzün önünde canlandırın. Olmuş gibi şükredin ve teşekkür edin. Şükür hayatınızda olmasını istediğiniz şeyleri çoğaltır.

Benim………..……….korkum var. (başarısızlık)

Ben…………..………..korkumu kabul ediyorum. (başarısızlık)

Ben…………..………..korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim. (başarısızlık)

Ben…………..………..korkumu seviyorum. (başarısızlık)

Ben…………..………..korkumu sevgiyle gönderiyorum. (başarısızlık)

OLUMLAMASI

Ben……………………yım. (başarılıyım)

Ben her halimle…………………olduğumu biliyor ve inanıyorum. (başarılı)

Ben her halimle…………………… olduğumu kabul ediyorum. (başarılı)

Ben her halimle …………………… olduğum için kendimi takdir ediyorum. (başarılı)

Ben her halimle…………………… olduğum için şükrediyorum. (başarılı)