Affetmek Özgürleştirir

Çoktan geçip gitmiş acılara yapışıp kalmayı bırakmak neden bu kadar zor?

Gerçek olan şu ki, sahip olduğun yegane şey bu acılara sahip olman.

Eski yaralarınla oynamaya sürekli devam ediyorsun ki, bu sayede onları hafızanda taze tutabilesin.

Onların iyileşmesine asla izin vermiyorsun.

İnsanlar nefret ettikleri şeyleri taşımaya devam ediyorlar. Nefretlerinin içinde yaşıyorlar.

Yaralarına sürekli parmak basıyorlar ki, bu sayede iyileşmesin; iyileşmesine izin vermiyorlar, onların tüm hayatı geçmişlerine bağlı.

Şimdide yaşamaya başlamadıkça geçmişi unutmayı ve bağışlamayı başaramayacaksın.

AFFETMEMENİN BEDENİMİZDE YARATTIĞI RAHATSIZLIKLAR

Hepimizin problemler yaşadığı ve unutamadığı, hatta bazılarımızın affedemediği birileri vardır.

Oysa affetmek uzun yaşamımızın ilk anahtarıdır.

İnsanın ruh haliyle sağlığı arasında hafife alınamayacak derecede bir bağ vardır.

Bizim negatif duygu ve düşüncelerimiz bizleri hem psikolojik, hem de fizyolojik açıdan etkiler. Dolayısıyla birini affetmediğimiz zaman vücudumuzda bazı tepkimeler meydana gelir. Örneğin, “Kalp hastalıkları nörolojik bozukluk ve hafıza kaybı riski büyür.”

Bunun nedenlerini ise şöyle açıklayabiliriz: Bir olayı veya bir kişiyi affetmediğimiz takdirde üzerimizde oluşan psikolojik baskı zaman içinde kalp basıncının artmasına, kalp rahatsızlıklarına ve hormonal değişikliklere ve nörolojik bozukluklara neden olur.

Bu konuda yapılan pek çok araştırma vardır. Araştırmalara göre, negatif duygular kişilerin hormonal dengelerini bozar ve bu dengenin bozulmasıyla birlikte bağışıklık sistemimizde de sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

AFFEDEREK...

* Affederek kendinizi gelecekte karşılaşılması muhtemel onlarca sağlık probleminden kurtarmış olursunuz. Kanser, ülser, reflü, sinirsel rahatsızlıklar, mide ve sindirim problemleri, hafızayla ilgili sorunlar, cilt sorunları ve daha birçok sağlık sorununa “Dur” demiş olursunuz.

* Affettiğinizde insanların acıdığı, üzüldüğü, güçsüz ve zavallı biri olma imajını yıkmış olursunuz. Affettiğinizde hayatınızda yepyeni bir sayfa açarsınız. İnsanlar sizin yıkılmadığınızı, dimdik ayakta durduğunuzu görürler.

* Affetmiş olmakla kendinize çok büyük bir değer vermiş olursunuz. Geçmişin kırıntılarıyla yaşayan biri değil, geleceğe umutla bakan biri olursunuz. Bu da kendinize verebileceğiniz en büyük hediyedir.

* Affederek önünüzde yepyeni olasılıkları var etmeye başlarsınız. Çekim yasasının olumsuz anlamda işlemesini sağlayan en büyük virüsten kendinizi kurtarırsınız.

* Affetmekle size zarar verdiğini düşündüğünüz insanlara karşı küçülmeyerek kendi gücünüzün farkında olursunuz.