Meditasyon

Öze ulaşmanın yolu...             

Zamanın hızla akıp gittiği, yaşam mücadelesinin zor olduğunun öğretildiği hayatlarımızı evimizde, iş yerlerimizde, sosyal ortamlarımızda tadına varmadan, keyifli birliktelikler yaşamadan, sevdiklerimizle kaliteli zamanlar geçirmeden, kendimize vakit ayırmadan, başkalarının isteklerini yerine getirme görev bilinciyle ve  öylesine günü kurtarma çabasıyla bir koşuşturma içinde geçiriyoruz.

Gün bittiğinde ise yorgun, mutsuz ve keyifsiz oluyoruz. Üstelik birçok işin sonunu getiremediğimizi görerek suçluluk duygusuyla suratlar asık bir şekilde ertesi güne başlamaya hazırlanıyoruz.

İyi de bu duyguyla ertesi gün ve diğer günler nasıl geçer? Hayat nasıl devam eder? İstediğiniz hayatı mı, yoksa razı olduğunuz hayata mı devam etmek istiyorsunuz?

Bugüne kadar “Biliyorum” demek için konuştun.

Şimdi...

Hiçbir şey bilmediğini kabul et ve sus.

Sessiz ol.

Unut kendini.

Unuttur varlığını.

Hiç ol.

Var ol.

Düşünceleriniz oradan oraya koşturup dururken, kafanızın içinde birçok ses varken, üstelik bu seslerin hiçbiri sizden memnun değilse, sizi sürekli yetersiz buluyorsa, eleştiriyorsa, suçluyorsa ve onları susturamıyorsanız...

Sizin iyiliğinizi isteyen, sizi anlayan, size iyi gelecek olan o derinlerden gelen, kendini duyurmaya çalışan o kısık sesi, kalbinizin sesini nasıl duyabilirsiniz?

İşte size çözüm yolu...

Kendinizi bulunduğunuz ortamın kargaşasından kurtararak, zihninizin sesini susturarak özünüzle buluşmanın yolu:

 

Meditasyon...

Özünüzle iletişim kurduğunuzda tüm kargaşa sona erer, gevşer ve huzurla dolarsınız.

Düşünceleriniz ne gelecektedir, ne de geçmişte...

Anı deneyimler...

Biz buna ‘düşüncesiz farkındalık konumu’ diyoruz.

Hayata dair bir farkındalık - uyanış ve berrak bir görüş kazanırsınız.

İşte bu, zihnin ötesindeki gerçeğe temas etme işlemidir ki, bu noktada siz “müdahale eden” veya “yargılayan” değil; sadece ama sadece “gözlemci”, yani ruhsal öz olursunuz.

 

Nasıl mı?

Sabah uyandığınızda kendinize ayıracağınız 10 -15 dakikalık nefes seansları sonunda yapabileceğiniz meditasyonla...

Gözlerinizi kapayın. Sizi hiç kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yerde sırtınız dik bir şekilde uzanın. Bir eliniz karnınızda, diğer elinizde göğsünüzde olsun. Nefesinizi alıp verirken elleriniz kontrol etsin. Aldığınız her nefes suyun kıyıya vuruşu gibi gelip gitsin. Bağlantılı ve devamlı. Karnınızdaki eliniz kalkarken, göğsünüzdeki el de onu takip etsin. Göğsünüzdeki el inerken arkasından karnınızdaki el de insin. Bir 10 dakika nefesinizi bu şekilden ağızdan alıp ağızdan verdiğiniz nefeslerle devam edin.

Hayal gücünüzle (imgeleme)canlandırarak kendinizi bir deniz kenarında, bir ormanlık alanda, size iyi gelecek herhangi bir yerdeymişsiniz gibi gözünüzün önüne getirin. Orada gezinin, sakinliğin, huzurun, neşenin tadını çıkarın.

Büyük nefesler alıp vererek, bağlantılı bir şekilde nefese hiç ara vermeden derinleşmeye başlayın. Derinleştiğiniz noktada düşünün o gün ne olsun istersiniz hayatınızda, ne yaşamak isterseniz? Ne olursa size iyi gelir. Onu bulun ve tekrar edin. “mutluluk” deyin mesela. Mutlulukla ilgili olumlama cümleleri söyleyin. “Bugün keyifli ve neşeli bir gün.” “Bugün yaşadığım, karşıma çıkan olaylarda iyiyi ve güzeli görmeyi seçiyorum. Ya da niyetiniz “huzur” olsun. Bugün sakin, huzurlu ve güvende olmayı seçiyorum. Akışta kalıyorum. Olanı olduğu gibi kabul ediyorum. Kendimi seviyorum. Dünyamda her şey iyi ve güzel.

Birkaç tekrardan sonra…

Ağızdan aldığınız ve verdiğiniz nefeslere devam edin. Sonrasında da bu Dünyada yaşayan tüm canlılar için bir niyet belirleyin. “Sevgi” deyin  mesela. İnsanlar birbirlerine sevgi ile yaklaşsınlar. Tüm canlılara sevgiyle baksınlar. Söylediğiniz niyet cümlelerini bitirdikten sonra birkaç nefesinizi öylece iç geçirir gibi bırakın. Bırakın niyetiniz gerçek olsun. Gününüz güzel ve pozitif geçsin. Her gün düzenli yaptığınızda kendinizi daha enerjik, olumlu ve mutlu hissedersiniz.

Hayal gücünüzü kullanma (İmgeleme)

İmgeleme, yaşamınızda olmasını istediğiniz şeyleri yaratmak için hayal gücünü kullanma tekniğidir. İmgelemede, gerçekleşmesini istediğiniz bir şeyi, bir fikri açık ve net görüntüsünü zihninizde hayal gücünüzü kullanarak canlandırırsınız. Bu yeni bir ev, yeni bir iş ya da güzel bir ilişki olabilir Gerçekleşene kadar, düşlediğiniz, hayal ettiğiniz şeyi zihninizde canlandırmaya devam edersiniz. Düzenli olarak ona odaklanarak pozitif enerji göndererek olumlamalarla da destekleyebilirsiniz.

Bizler farkında olmadan bu tekniği kullanıyoruz. Bazen sonuçları hayatımızda olumlu olurken çoğu zaman da olumsuz oluyor. Günlük yaşamınızda daha çok korktuğunuz şeyler başınıza geliyor ise bu tekniği farkında olmadan olumsuz kullanıyorsunuz demektir.

İlkönce nefesinizi açın.

Nefesi açmak ne demektir?

* 10 dakika yapacağınız ağızdan alıp, ağızdan vereceğiniz ve hiç bırakmadan devamlı, bağlantılı nefes alıp verme sonucunda. Nefesi bedeniniz her yerinde akışta, takılmadan, diyaframdan, göğse ve göğüsten diyaframa kolayca akan nefes demektir.

* Nefesiniz açıldıktan sonra.  Hiçbir şey düşünmeyin. Aklınıza düşünceler geldiğinde içine girmeyin. Sadece gözlemleyin. Nefesinizle birlikte iyice gevşeyin.

* Kendinizi iyice gevşemiş hissettiğiniz o noktada hayatınızda neyin olmasını istiyorsanız, olmuş gibi, zihninizde hiç engel koymadan canlandırın.

* Bunu 5 duyunuzu kullanarak yapın, sesleri duyun, dokunun ve gerçekleştiğinde ne hissediyorsunuz kendinizi izleyin.

* O durumdayken kendinize sorun “Gerçekleştirebilmem için ne yapmam gerekiyor?”

* Aldığınız cevap sizin içinizden gelen cevaptır. Bir süre daha nefesinize odaklanın ve gözlerinizi açın. Aldığınız yanıt sizin pusulanızdır.

* Bir cevap gelmediyse başka bir gün tekrar deneyin.